Проблем ли е честото кихане при бебетата?
25 август 2025
Има ли нещо по-сладко от това да гледаш новороденото си бебе да се протяга, прозява и... киха?
„Подобно на хълцането, кихането е нормален физиологичен отговор на неврологични сигнали – обяснила д-р Рейчъл Шлутер, педиатър в Детска болница и медицински център в Омаха, Ню Йорк. – Тъй като бебетата се приспособяват към света извън утробата, тези реакции са много чести и обикновено не предизвикват безпокойство.“
Разбира се, ако бебето киха твърде често, много родители се питат дали не трябва да се консултират с лекар. И изобщо нормално ли е новороденото да киха много?
Да, нормално (и естествено) е новородените да кихат много. „Честото кихане при бебетата е нещо нормално. Обикновено няма повод за безпокойство, особено ако кихането не е придружено от други признаци на заболяване – посочила доктор Кристин Кингсли от Института по белите дробове в Манчестър, Кънектикът. – Бебетата кихат, за да изчистят микробите и другите частици от носа си. Това е техен рефлекс или естествена защита срещу респираторни заболявания, така че не означава непременно, че имат настинка.”
Новородените свикват с новата си среда и това включва необходимостта да вдишват въздух, който може да съдържа прах и други частици, раздразващи носните кухини. Разбира се, наблюдаването на бебето как киха може да бъде тревожно, тъй като често свързваме кихането с алергии или заболяване. Но в повечето случаи няма от какво да се притеснявате.
Ако детето ви киха често, опитайте някои от тези препоръки:
- Избягвайте да палите ароматизирани свещи или да използвате освежители за въздух, които съдържат силни химикали за създаване на аромат.
- Използвайте пречистватели на въздуха, за да филтрирате въздуха в дома си. Това може да намали количеството прах, което вашето бебе диша.
- Почиствайте редовно с прахосмукачка, особено ако имате домашни любимци.
- Използвайте стайни растения, които са естествени пречистватели на въздуха, за да поддържате въздуха в дома си чист – не забравяйте да ги държите далеч от обсега на малки деца.
Има много причини, поради които новородените кихат, и не всички от тях се дължат на настинка или алергия. Много деца кихат например в резултат на излагане на дразнители. Други - поради възпаление. Някои новородени обаче кихат поради алергени от околната среда. Това е така, защото имунната им система е неукрепнала.
„Когато бебетата излизат от утробата във външния свят, техните нервни системи са изложени на безкраен брой нови влияния – обяснила д-р Шлутер. – От ярка светлина до пърхот на домашни любимци... Кихането е нормална физиологична реакция, която тялото използва, за да се защити от патогени. Когато тялото на детето узрява, честотата на кихане естествено намалява, докато тялото се приспособява към новата среда.”
Кихането е естествена функция, която помага на човешкото тяло да изчисти дихателната си система и начинът, по който прави това, е страхотен – може да има някакъв „център за кихане” в мозъка. Изследователите все още изучават как кихането се появява, но те смятат, че може да има специално място в основата на мозъка, което помага на нервите да ни казват какво да правим, подобно на ръководител на полети.
Когато малките косъмчета в носа, наречени реснички, се раздразнят от неща като прах или дим, те изпращат електрически сигнал през блуждаещия нерв към „центъра на кихането“ на мозъка. Този център комуникира с белите дробове чрез блуждаещия нерв, за да започне да се подготвя за кихане. Това е моментът, когато дробовете ви се пълнят с въздух и след това се свиват достатъчно силно, за да изхвърлят въздух, слуз, микроби и прах от тялото ви със скорост от около 160 км в час.
„Има три причини, поради които новороденото може да киха често – посочила доктор Кингсли. – Първо, това е естеството на неговото дишане; бебетата дишат само през носа до навършване на няколко месеца. Кихането е техният начин да прочистят дихателните си пътища. Втората причина е, че освен че дишат през носа, те имат малки носни проходи. Тези малки дихателни пътища могат лесно да се запушат, поради което кихането е много полезно за децата. Третата причина е, че не могат да смъркат или подсмърчат.”
Докато кихането може да е напълно нормално за бебетата (дори и да кихат много), има моменти, когато то може да означава, че детето е болно от нещо. Например ако има и тези симптоми: температура, хрема, кашлица.
Заведете бебето на педиатър, ако то изпитва някои от тези симптоми в допълнение към кихането, тъй като е важно да изключите всякакви сериозни инфекции при новородените, чиято имунна система все още не е напълно развита.
Статия от вестник Лечител
Хроничното главоболие при подрастващите е често срещан проблем, който може да повлияе както на физическото, така и на емоционалното развитие на детето. Освен дискомфорта, мигрената и честите главоболия могат да ограничат социалните контакти и участието в ежедневни дейности. Ранното разпознаване на проблема и навременната подкрепа са важни за подобряване качеството на живот. В тази статия ще разгледаме какви са последиците от хроничното главоболие и как родителите могат да помогнат.
прочети ощеМного родители се тревожат за честите ушни инфекции при децата. Научни изследвания показват, че дъвките с ксилитол могат да играят роля в намаляването на риска от някои бактериални инфекции и кариес. В тази статия ще разберете какво представлява ксилитолът и какви са наблюдаваните ползи от неговата употреба.
прочети ощеЛетният сезон носи повече слънце и почивка, но крие и редица рискове за здравето. Високите температури, влагата, замърсената вода и храната създават условия за развитие на различни инфекции и заболявания. Най-често през този период се срещат стомашно-чревни инфекции, гъбични проблеми, уринарни инфекции и възпаления на ушите. Познаването на симптомите и правилната профилактика могат да помогнат за по-добра защита на организма през сезона.
прочети още